Sztuczna skóra – Biotechnologia

Sztuczna skóra - biotechnologia

Sztuczna skóra – biotechnologia. Ludzie od dawna wiedzą, że pajęczyna ma wiele praktycznych zastosowań, nawet w dziedzinie medycyny. Na przykład starożytni Grecy stosowali silne, elastyczne włókno jako bandaże.

Ale kliniczne zastosowania jedwabiu pajęczego mogą się rozciągnąć daleko do przodu. Naukowcy mogą kiedyś użyć jedwabiu, aby pomóc stworzyć sztuczną skórę, badania prowadzone są przez Hannover Medical School w Niemczech.

Dorosła skóra składa się z dwóch warstw tkankowych: naskórka i skóry właściwej. Naskórek jest najbardziej zewnętrzną warstwę skóry, która zapewnia pewnego rodzaju barierę dla środowiska. Poniżej znajduje się skóra właściwa , warstwa tkanki, która zapewnia wytrzymałość, odżywienie i sprężystość naskórka.

Sztuczna skóra musi zastąpić obie warstwy skóry i być zdolna do degradacji w miarę wzrostu nowej skóry. Ostatnie techniki stworzyły matryce dla sztucznej skóry z kolagenu i syntetycznych polimerów, takich jak poli (kwas mlekowy-co-glikolowy) , ale materiały te mają niską wytrzymałość mechaniczną i nie rozkładają się wystarczająco szybko, według naukowców z obecnego badania. Z drugiej strony jedwab pająka jest silny, biodegradowalny i nie wytwarza szkodliwej odpowiedzi immunologicznej.

Sztuczna skóra – jak to zrobić?

Inżynier tkanki Hanna Wendt i jej zespół zaczęli od zbierania jedwabiu od pająków – głaskali jedwabne gruczoły pajęczaków i nawijali jedwabne włókna, które wyszły. Tkali jedwab ciągnący na prostokątnej stalowej ramie, tworząc cienkie, łatwe w obsłudze rusztowanie, które następnie sterylizowano parą.

Przy odpowiedniej ilości składników odżywczych, ciepła i powietrza naukowcy wyhodowali tkankową skórę na splocie jedwabiu. Rozpoczęli od posiewu swoich konstruktów siatkowych komórkami fibroblastów , które wytwarzają macierz zewnątrzkomórkową skóry właściwej. Po hodowaniu fibroblastów przez dwa tygodnie zespół dodał keratynocyty , dominujące komórki naskórka. Komórki ostatecznie stworzyły dwuwarstwowy model skóry, z tkankowymi wzorami przypominającymi naskórek i skórę właściwą.

Leave A Reply