Aaron Fotheringham – Ludzie sukcesu

Blog-Aaron Fotheringham

Aaron Fotheringham – Jest jedną z najbardziej inspirujących niepełnosprawnych gwiazd, Aaron Fotheringham jest również jednym z najbardziej znanych skaterów na świecie. Jego specjalność? Jazda na wózkach.

W dzieciństwie Aaron przeszedł kilka nieudanych operacji biodrowych, które zmusiły go do korzystania z wózka inwalidzkiego na stałe. Mimo to nadal uprawiał sport, którym z pasją dostosowywał się do swojej niepełnosprawności.

W 2005 roku Aaron Fotheringham wykonał skok z obrotem o 180º, a w 2006 roku dokonał pierwszego salta w historii wózków inwalidzkich. Od tego czasu jego osiągnięcia i wyzwania są przykładem dla tysięcy ludzi. Dwudziestodwuletni Aaron Fotheringham wykonywał swoje sztuczki w Niemczech, Korei, Japonii, Brazylii, Nowej Zelandii, Czechach, Australii i całych Stanach Zjednoczonych. Obecnie występuje w Japonii ze światowej sławy cyrkiem Nitro.

Tym, co czyni jego występ jeszcze bardziej zdumiewającym, jest to, że Aaron urodził się w 1992 r. Z rozszczepem kręgosłupa, rozwojową wadą wrodzoną spowodowaną niekompletnym zamknięciem embrionalnej cewy nerwowej. Przy swoich narodzinach lekarze przewidzieli, że Fotheringham nie będzie w stanie siedzieć samodzielnie. Jednak te słowa miały niewiele wspólnego ze stylem ekstremalnych sportów, który prowadzi dzisiaj Fotheringham.

„Chcę zmienić światowe postrzeganie ludzi na wózkach inwalidzkich” – podkreśla Aaron Fotheringham. „Chcę także pomóc każdemu zobaczyć jego własne wyzwanie w nowy sposób”.

Kursy rowerowe BMX, motocross, jazda na deskorolce i wyrywanie sztuczek w half-pipe to słowa, które przed dojściem Aarona do sławy prawie nigdy nie były wspominane przez osoby na wózkach inwalidzkich. Ale Aaron Fotheringham nie pozwala, by jego wózek zdefiniował go lub zabronił mu uczestniczyć w tych sportach. Czuje, że jego wózek inwalidzki uruchamia go w wykonaniu niemożliwego i ustanawia nowe standardy.

Jedną z największych radości Fotheringham w życiu jest pokazanie młodym osobom niepełnosprawnym, że wózek inwalidzki może być zabawką. Uwielbia pomagać dzieciom nauczyć się, jak radzić sobie z krzesłami na nowe i różne sposoby, i uczyć je sztuczki lub dwóch. Pewnego dnia ma nadzieję zaprojektować według niego „najbardziej nikczemny” wózek inwalidzki na świecie.